Latvijas Betona savienības konference apliecina sadarbības un inovāciju nozīmi eksponētā betona attīstībā
Latvijas Betona savienība 32. zinātniski tehniskās konferences “Eksponētais betons” ietvaros pulcēja vairāk nekā 200 nozares profesionāļu. Latvijas Betona savienības konference izcēla eksponēto betonu kā arhitektūras inovāciju un ilgtspējīgas būvniecības stūrakmeni, vienlaikus apliecinot nozares spēju sadarboties, lai risinātu aktuālos izaicinājumus.
Konference “Eksponētais betons” pulcēja nozares ekspertus, akadēmiķus un profesionāļus no Latvijas, Šveices, Lietuvas un Igaunijas, kuri dalījās zināšanās un pieredzē par betona tehnoloģiju attīstību, īpašu uzmanību pievēršot eksponētā betona risinājumiem.
Konference piedāvāja padziļinātu ieskatu eksponētā betona pielietojumos, izceļot jaunākos projektus un tehnoloģiskos sasniegumus. Dalībnieki apsprieda plašu tēmu loku, sākot no betona estētikas un praktiskajiem izaicinājumiem līdz ilgtspējības un inovāciju aspektiem.
Latvijas Betona savienības priekšsēdētājs Dr.ing, asoc. prof. Rolands Cepurītis norādīja: “Eksponētā betona panākumi ir komandas darbs, kurā jāpiedalās arhitektiem, būvniekiem, betona tehnologiem un inženieriem. Tikai sadarbojoties iespējams sasniegt augstākos standartus un attīstīt tehnoloģijas, kas kalpo gan šodienas, gan nākotnes vajadzībām.”
Arhitekts Andis Sīlis konferencē izcēla eksponētā betona unikālās iespējas apvienot estētiskās un praktiskās īpašības. Viņš norādīja, ka eksponētā betona ilgtspēja ir atkarīga no rūpīgas plānošanas un apsaimniekošanas. A. Sīlis uzsvēra – ja eksponētais betons netiek pienācīgi apsaimniekots, tā izskats var degradēties, pakļaujoties ārējo faktoru ietekmei, piemēram, ūdens uzkrāšanās, sūnu augšanas un citu klimata radītu bojājumu dēļ. Tā rezultātā betona estētika un funkcionalitāte var tikt būtiski ietekmēta, radot nepieciešamību pēc papildu uzturēšanas vai renovācijas. Arhitekts arī norādīja uz nepieciešamību nozarē pielāgoties nākotnes prasībām, uzsverot videi draudzīgu materiālu un tehnoloģiju izmantošanas nozīmi.
Latvijas Betona savienības izpilddirektors Didzis Malkausis akcentēja tehniskās komitejas “Eksponētais betons” sasniegumus un tās nozīmīgo lomu nozares attīstībā. Viņš norādīja, ka komitejas darbs ir vērsts uz vienotu tehnisko noteikumu izstrādi Baltijas valstīm, balstoties uz Somijas un Igaunijas līdzšinējo praksi. Šī iniciatīva nodrošinās saskaņotu kvalitātes pieeju eksponētā betona ražošanā un pielietošanā visā reģionā. Viņš informēja, ka tehnisko noteikumu gala versiju plānots publicēt nākamā gada pirmajā pusē, un aicināja nozares profesionāļus aktīvi piedalīties šo vadlīniju pilnveidē, palīdzot ne tikai stiprināt Baltijas reģiona pozīcijas, bet arī veicināt ilgtspējīgu un inovatīvu pieeju eksponētā betona attīstībā.
Uzņēmuma “MB Betons” tehniskais direktors Artūrs Lukašenoks savā uzrunā uzsvēra, ka viena pati betona recepte nav pietiekama, lai sasniegtu izcilu rezultātu. Viņš norādīja, ka panākumu atslēga ir labi organizēts komandas darbs, kurā visi dalībnieki orientējas uz kopīgu mērķi un ir gatavi operatīvi pielāgoties izaicinājumiem. A. Lukašenoks akcentēja, ka kvalitāte, izmaksas un termiņi ir jāsabalansē, piešķirot prioritāti precīzai plānošanai un rūpīgai realizācijai. Viņa vēstījums bija skaidrs – tikai sadarbojoties un ievērojot kompleksu pieeju, iespējams īstenot projektus, kas izceļas ar inovāciju, estētiku un augstiem standartiem.
A. Lukašenoks, runājot par inovācijām un komandas darba nozīmi, atzīmēja: “Ja sašķeļ olu no ārpuses, tās ir dzīvības beigas, bet, ja olu sašķeļ no iekšpuses, tas ir sākums kaut kam jaunam.” Šī metafora lieliski raksturo pieeju betona tehnoloģijām – izcilu rezultātu iespējams sasniegt, tikai radot un pilnveidojot risinājumus no pašiem pamatiem, balstoties uz precīzu plānošanu, sadarbību un nepārtrauktu attīstību.
Diskusijās tika apspriesta arī eksponētā betona ilgizturība un apsaimniekošana. Dalībnieki uzsvēra nepieciešamību veidot ilgtspējīgus risinājumus, kas ņem vērā gan klimata pārmaiņas, gan mainīgās pasūtītāju prasības.
Nozarei ļoti nozīmīgs bija arī Latvijas Betona savienības Tehniskās komitejas “Betona ilgtspēja” vadītāja Ernesta Ozoliņa ziņojums par tehnisko vadlīniju “Betona CO2 nospieduma klasifikācija” izstrādes pabeigšanu. Līdz ar to Latvija līdzās ziemeļvalstīm 2025. gada pirmajā pusē kļūs par pirmo Baltijas valsti ar savu betona CO2 nospieduma klasifikācijas sistēmu, ļaujot pasūtītājiem izdarīt kvantitatīvu izvēli par labu betonam ar samazinātu vides nospiedumu, t.sk. “zaļajam betonam”.
Katru gadu Latvijas Betona savienība, sadarbojoties ar Rīgas Tehnisko universitāti un uzņēmumu “Stachema Polska Sp z o.o.”, organizē Betona olimpiādi, kuras rezultāti tiek paziņoti konferences ietvaros. Olimpiādes galvenais mērķis ir izgatavot betona paraugus, kas pēc stiprības pēc iespējas precīzāk atbilst noteiktajai mērķstiprībai – 100 MPa. Piedalīties olimpiādē var gan individuāli, gan kā korporatīvās komandas, kā arī studenti.
Šogad sacensībās triumfēja komanda “Transportbetons MB Daugavpils”, izcīnot pirmo vietu. Otro vietu ieguva “Transportbetons MB Valmiera”, savukārt trešo vietu – “Transportbetons MB Rēzekne”. Laureāti tika apbalvoti ar naudas balvām: 1. vietas ieguvēji saņēma 1000 eiro, 2. vietas – 800 eiro, bet 3. vietas – 600 eiro.
Konferences galvenais partneris ir “MB Grupa”, konferenci atbalsta: “Schwenk Latvija”, “Rigensi”, “Mapei”.
Eksponētais betons: arhitektūras brīvība un izaicinājumi
Dr.ing, asoc. prof. Rolands Cepurītis, Latvijas Betona savienības valdes priekšsēdētājs
Eksponētais betons ir viena no mūsdienu arhitektūras ikonām – materiāls, kas apvieno funkcionalitāti, estētiku un praktiskumu. Tomēr aiz tā šķietami vienkāršās būtības slēpjas virkne izaicinājumu, kuru pārvarēšanai nepieciešama rūpīga plānošana un skaidru standartu izstrāde. Lai veicinātu diskusiju par šiem jautājumiem un veidotu vienotu izpratni starp dažādām nozares pusēm, Latvijas Betona savienība rīko ikgadējo konferenci, kas šogad veltīta tieši eksponētā betona tēmai.
Eksponētā betona izaicinājumi: no idejas līdz realizācijai
Lai gan betons ir ārkārtīgi daudzpusīgs materiāls, kas ļauj veidot gandrīz jebkuras formas un faktūras virsmas, dažādu iesaistīto pušu gaidas par gala rezultātu bieži vien ir atšķirīgas, tāpēc svarīga ir koordinācija un kopīga izpratne par gala mērķi.
Piemēram, arhitekts parasti fokusējas uz eksponētā betona vizuālajiem un estētiskajiem aspektiem, sagaidot precīzu krāsu, tekstūru un virsmas viendabīgumu, kas atbilst projektā izstrādātajai mākslinieciskajai vīzijai. Tikmēr būvnieks lielāku uzmanību pievērš tehniskajai realizācijai – veidņu sagatavošanai un betonēšanas procesam, lai nodrošinātu funkcionalitāti un konstrukcijas atbilstību tehniskajam projektam. Papildus šīm divām galvenajām pusēm procesā iesaistīti arī inženieri, kuri pārrauga tehniskos parametrus un drošību, pasūtītāji, kuri vēlas optimālu izmaksu un kvalitātes attiecību, kā arī materiālu piegādātāji, kuriem jāspēj nodrošināt betonu ar specifiskām īpašībām, lai sasniegtu nepieciešamos rezultātus.
Viena no lielākajām problēmām eksponētā betona pielietošanā ir sagaidāmās virsmas kvalitātes nodrošināšana. Kaut arī tehniski iespējams radīt gandrīz jebkuru rezultātu, prasības attiecībā uz betona virsmas viendabību, faktūru, krāsu un ilglaicīgo izskatu bieži vien nav viennozīmīgi definētas. Līdz ar to rodas jautājumi: kas definē kvalitāti, un kurš par to ir atbildīgs? Šobrīd šādu standartu trūkums var novest pie neparedzamiem rezultātiem un konfliktiem starp iesaistītajām pusēm, kas neveicina materiāla potenciāla pilnīgu izmantošanu.
Nepieciešamība pēc vienota standarta
Lai nodrošinātu kvalitatīvu un visām pusēm pieņemamu rezultātu, ir nepieciešams izstrādāt vienotu pieeju eksponētā betona pielietojumam. Šajā procesā būtisku lomu spēlē Latvijas Betona savienība, kuras sastāvā šobrīd aktīvi darbojas Tehniskā komiteja TK03 “Eksponētais betons”. Komiteja koncentrējas uz nozares standartu pilnveidi un eksponētā betona kvalitātes prasību noteikšanu, vienlaikus veicinot ilgtspējīgus un inovatīvus risinājumus Latvijas būvniecības sektorā. Viens no komitejas galvenajiem mērķiem ir izdot rekomendējošu publikāciju, kas radītu vienotu izpratni par eksponētā betona radīšanas procesu un kalpotu kā tilts starp arhitektiem, būvniekiem, inženieriem un pasūtītājiem. Sagaidāms, ka jaunā publikācija būs pieejama nozarei jau 2025. gada pirmajā pusē.
Standarta izveide nodrošinātu skaidri definētas kvalitātes prasības, aptverot gan virsmas estētiskos, gan tehniskos parametrus, kā arī vienotas terminoloģijas ieviešanu. Tas ļautu visām iesaistītajām pusēm vienoti izprast projekta gala mērķi, vienlaikus veicinot efektīvu dialogu starp nozares profesionāļiem jau projekta sākumposmā. Šāda pieeja veidotu pamatu veiksmīgākai sadarbībai un augstākai kvalitātei rezultātu sasniegšanai.
Vienota pieeja ne tikai atvieglotu projekta realizāciju un samazināt zaudējumus un termiņu kavējumus, bet arī palīdzētu saglabāt eksponētā betona ilglaicīgo izskatu un funkcionalitāti.
Eksponētais betons kā arhitektūras izteiksmes līdzeklis
No arhitektoniskā aspekta eksponētais betons ir unikāls materiāls. Tas ļauj izpausties radoši, piedāvājot iespēju radīt sarežģītas formas un virsmas, kas nav iespējamas ar citiem būvmateriāliem. Betons spēj būt gan robusts, gan smalks; tas var piešķirt ēkai industriālu raksturu vai arī kalpot kā elegants dizaina elements.
Lai šo potenciālu pilnvērtīgi izmantotu, nepieciešams veidot ciešu sadarbību starp arhitektiem un būvniekiem, kā arī skaidri definēt gala rezultāta kritērijus. Eksponētā betona izmantošana arhitektūrā ir ne tikai tehnisks process, bet arī mākslas veids, kur precizitāte un radošums ir vienlīdz svarīgi.
Ceļš uz attīstību
Eksponētais betons ir daudzsološs materiāls, kas piedāvā plašas iespējas gan arhitektiem, gan būvniekiem. Tomēr, lai pilnībā izmantotu tā potenciālu, nepieciešams skaidrs standarts, kas nodrošinātu vienotu izpratni par kvalitāti, estētiku un funkcionalitāti.
Latvijas Betona savienība apvieno dažādas nozares un veicina dialogu, lai radītu ne tikai efektīvāku būvniecības procesu, bet arī augstvērtīgākus rezultātus. Eksponētā betona nākotne slēpjas sadarbībā, inovācijās un kopīgā vīzijā par to, kādam jābūt šī materiāla galarezultātam.
Betona olimpiādes galvenais atbalstītājs STACHEMA Polska
STACHEMA ir viens no vadošajiem gatavā un saliekamā betona piedevu ražotājiem, kas jau gadiem ilgi pierādījis sevi gan Polijas, gan starptautiskajos tirgos. Kopš 2018. gada STACHEMA Polska ir Latvijas Betona asociācijas biedrs, kā arī jau vairākus gadus ir galvenais atbalstītājs un līdzrīkotājs Latvijas betona olimpiādei, kuru organizē Latvijas Betona savienība (LBS) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti.
Tāpat uzņēmums aktīvi sadarbojas ar nacionālajām (SPChB, SPBT) un Eiropas (EFCC, EFCA) organizācijām, apliecinot savu kompetenci un uzticību nozares attīstībai.
STACHEMA galvenā specializācija ir inovatīvu risinājumu izstrāde, kas pielāgoti betona nozares vajadzībām. Uzņēmums sniedz profesionālu atbalstu un konsultācijas betona ražotājiem, piedāvājot augstas kvalitātes produktus, kas piemēroti dažādām klientu vajadzībām un prasībām. STACHEMA Polska stratēģija īpašu uzmanību pievērš videi draudzīgiem un drošiem risinājumiem, vienlaikus saglabājot augstus inovāciju standartus.
Cilvēki ir STACHEMA Polska pamatvērtība. Uzņēmums lielu nozīmi piešķir attiecībām ar darbiniekiem, klientiem, partneriem, vietējām kopienām un pētniecības iestādēm. Tā misija ir veidot un uzturēt uzticamas, augstas kvalitātes attiecības, kas veicina ilgtspējīgu nozares attīstību.
Vairāk par StACHEMA Polska: https://stachema.pl/
Latvijas Betona savienība aicina apmeklēt zinātniski tehnisko konferenci “Eksponētais betons”
Ceturtdien, 28. novembrī, notiks Latvijas Betona savienības 32. zinātniski tehniskā konference “Eksponētais betons”. Pasākums norisināsies Radisson Blu Daugava Hotel, Kuģu ielā 24, Rīgā. Konference pulcēs nozares ekspertus, akadēmiķus un profesionāļus no Latvijas, Polijas, Šveices, Lietuvas un Igaunijas, lai dalītos zināšanās un pieredzē par betona tehnoloģiju attīstību, īpaši koncentrējoties uz eksponētā betona risinājumiem.
Konferences mērķis ir sniegt padziļinātu ieskatu par eksponētā betona pielietojumu, izceļot jaunus projektus un tehnoloģiskos sasniegumus. Konferences ietvaros tiks pievērsta uzmanība dažādām tēmām, sākot no betona estētikas un praktiskajiem izaicinājumiem, līdz ilgtspējas un inovāciju aspektiem.
“Betons ir unikāls materiāls, kas ļauj realizēt gandrīz jebkuru arhitektonisko ideju – ikvienu formu, ko var ieliet veidnī. Taču, lai šie risinājumi kļūtu iespējami, ir nepieciešama cieša sadarbība starp visām iesaistītajām pusēm – no projektētājiem un arhitektiem līdz inženieriem un būvniekiem. Latvijas Betona savienības mērķis ir apvienot šos profesionāļus, lai kopīgi attīstītu un pilnveidotu betona tehnoloģijas un pielietojumu. Konference ir lieliska iespēja to īstenot, nodrošinot platformu pieredzes apmaiņai, jaunāko tehnoloģiju iepazīšanai, partnerību stiprināšanai un kopīgam darbam pie nozares attīstības,” norāda Latvijas Betona savienības valdes priekšsēdētājs Dr.ing, asoc. prof. Rolands Cepurītis.
Šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta veiksmīgākajiem projektiem, kas apliecina eksponētā betona iespējas. Piemēram, arhitektu biroja “SZK un Partneri” pārstāvis Andis Sīlis sniegs atskatu par realizētajiem projektiem un to ietekmi uz eksponētā betona attīstību Latvijā. Kā norāda A. Sīlis: “Darbs ar eksponēto betonu prasa ne tikai prasmes un izpratni, bet arī drosmi. Tas ir ceļš, kurā mēs kā arhitekti uzņemamies riskus un izaicinām mūsu partnerus būvniecībā, lai kopīgi radītu arhitektūru, kas kļūst par standartu mūsdienu dizainā – arhitektūru, kas iedvesmo, provocē un atstāj paliekošu nospiedumu pilsētvidē un cilvēku apziņā.”
Eksponētā betona nozīmi izceļ arī MB Betons tehniskais direktors Artūrs Lukašenoks: “Šī gada tēma – eksponētais betons – mums ir īpaši saistoša, jo arī mūsu produktu portfelī šis risinājums ieņem arvien nozīmīgāku lomu. Klienti novērtē dzelzsbetona priekšrocības un izvēlas to estētiskiem fasāžu un iekšējās apdares risinājumiem, īpaši to novērojam Skandināvijas tirgū. Tomēr šajā jomā vēl ir plašas iespējas izpētei un inovācijām, tādēļ novērtējam, ka šī tēma tiek aktualizēta nozares līmenī.”
Konference ir lieliska iespēja uzzināt par jaunākajiem pētījumiem, iepazīties ar veiksmīgākajiem projektiem un diskutēt par nozares nākotnes tendencēm ar vadošajiem speciālistiem. Latvijas Betona savienības konference ir kļuvusi par nozīmīgu platformu, kurā tiek apspriesti aktuālie izaicinājumi, inovācijas un ilgtspējīgi risinājumi, kas ietekmē būvniecības nozari gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī.
Plašāka informācija un pasākuma programma pieejama: https://www.betonasavieniba.lv/lbs-konference/32-lbs-konference/
Reģistrēties konferencei ir iespējams līdz 21. novembrim, aizpildot reģistrācijas anketu: https://forms.office.com/e/Z3QjMq6rmx
Konferences galvenais partneris ir “MB Grupa”, konferenci atbalsta: “Schwenk Latvija”, “Rigensi”, “Mapei”.
Konferences "Eksponētais betons" partneris SCHWENK Latvija
SCHWENK Latvija ir vadošais būvmateriālu ražotājs Latvijā, kas klientiem nodrošina augstvērtīgu cementu, betonu un minerālmateriālus. Brocēnu cementa rūpnīca ir viena no mūsdienīgākajām, klimatam un videi draudzīgākajām Eiropā. 70% no Brocēnos ražotā cementa tiek eksportēts uz Igauniju, Zviedriju un Somiju. SCHWENK betona piegādes autoparks – ar vienu no lielākajām jaudām Rīgā un spēju īstenot ļoti sarežģītas betona piegādes.
SCHWENK Latvija Materiālu biznesa vienības direktors Jegors Golubevs norāda: “Betons ir izcils un ilgmūžīgs materiāls, kas pilda gan strukturālo, gan dizaina funkciju. Latvijas betona savienība un šī konference ir kļuvusi par spēcīgu platformu, kur nozares profesionāļi var dalīties pieredzē, attīstīt tehnoloģiskās kompetences un veidot ilgstpējīgāku betona nozari Latvijā.”
Plašāka informācija par Schwenk Latvija: https://schwenk.lv
Konferences "Eksponētais betons" partneris Rigensi
Rigensi, viens no lielākajiem monolītās betonēšanas un saliekamo dzelzsbetona konstrukciju montāžas uzņēmumiem Latvijā un Latvijas Betona savienības biedrs, īpaši izceļ savienības organizētās konferences nozīmi. Šādi pasākumi spēlē būtisku lomu nozares attīstībā un zināšanu apmaiņā starp profesionāļiem.
"Dalība Latvijas Betona savienības rīkotajā konferencē ir būtiska mūsu uzņēmumam, jo tā veicina ideju un pieredzes apmaiņu starp nozares profesionāļiem. Šādi pasākumi sniedz iespēju iepazīties ar jaunākajām tendencēm un inovācijām betonēšanas nozarē, kas mums, Rigensi, palīdz turpināt attīstīt savus pakalpojumus un uzturēt augstos kvalitātes standartus, kā arī sniedz iespēju uzturēt ciešus kontaktus ar nozares ekspertiem un veicināt ilgtermiņa sadarbību, " uzsver Rigensi valdes loceklis Andris Mačs.
Rigensi ar savu plašo pieredzi un profesionalitāti veido karkasus dažādām būvēm, ieskaitot industriālās, sabiedriskās, inženiertehniskās un dzīvojamās ēkas. Uzņēmuma darbības pamatā ir augstas kvalitātes prasības un inovāciju izmantošana. Ar mūsdienīgām tehnoloģijām un komandas ekspertīzi Rigensi nodrošina izcilus rezultātus būvniecībā.
Rigensi darbības pamatā ir pieci galvenie principi, kas nodrošina uzņēmuma panākumus nozarē. Uzņēmums izceļas ar nemainīgi augstu kvalitāti, kas nodrošina, ka katrs projekts atbilst vai pārsniedz klientu prasības, un to panāk, izmantojot modernas tehnoloģijas un pieredzējušu speciālistu darbu. Ātrums ir vēl viena Rigensi prioritāte – uzņēmums fokusējas uz efektīvu darbu organizēšanu, veicot tikai noteiktu skaitu projektu vienlaikus, lai garantētu savlaicīgu un kvalitatīvu izpildi. Komunikācija ir būtiska daļa no Rigensi filozofijas, nodrošinot klientu informēšanu par projekta gaitu un veicinot savstarpēju uzticību. Tāpat uzņēmums izceļas ar augsta līmeņa servisu, piedāvājot palīdzību un risinot jebkādas problēmas, kas rodas darba gaitā. Izmaksas tiek noteiktas, ņemot vērā sniegto darbu kvalitāti un ieguldīto darbu, tādējādi nodrošinot klientiem atbilstošas cenas. Šie principi veido pamatu Rigensi uzticamībai un veicina veiksmīgu un ilgtspējīgu nozares attīstību.
Plašāka informācija par Rigensi: https://www.rigensi.lv/
Konferences "Eksponētais betons" lieldraugs MB Betons
Kā norāda MB Betons pārstāvis Artūrs Lukašenoks, Latvijas Betona savienības organizētā zinātniski tehniskā konference ir vērtīga platforma, kur nozares pārstāvji var dalīties pieredzē, tādēļ jau otro gadu MB Betons priecājas to atbalstīt.
“Šī gada tēma – eksponētais betons – mums ir īpaši saistoša, jo arī mūsu produktu portfelī šis risinājums ieņem arvien nozīmīgāku lomu. Klienti novērtē dzelzsbetona priekšrocības un izvēlas to estētiskiem fasāžu un iekšējās apdares risinājumiem, īpaši to novērojam Skandināvijas tirgū. Tomēr šajā jomā vēl ir plašas iespējas izpētei un inovācijām, tādēļ novērtējam, ka šī tēma tiek aktualizēta nozares līmenī,” stāsta Artūrs Lukašenoks, MB Betons tehniskais direktors.
Uzņēmums piedāvā arī tehnoloģiski sarežģītus betona produktus ar augstu pievienoto vērtību, piemēram, sienu elementus ar jau ražotnē iestrādātiem logiem, žalūzijām u.c. elementiem, stikla šķiedras betona (GRC) un īpaši augstas veiktspējas betona (UHPC) produktus. Galvenie eksporta tirgi ir Skandināvija un Apvienotā Karaliste.
Konferences "Eksponētais betons" partneris MAPEI
MAPEI ir 1937. gadā Milānā dibināts uzņēmums, kuru vēl arvien vada dibinātāja Rudolfo Skvinzi pēcteči. MAPEI ir viens no pasaules vadošajiem būvķīmijas produktu ražotājiem. 36 MAPEI Izpētes un Attīstības laboratorijās visā pasaulē tiek izstrādāti inovatīvi un ilgmūžīgi augstas kvalitātes produkti, ievērojot labas prakses principus attiecībā uz cilvēku veselību un vides aizsardzību. 800 MAPEI produktiem ir piešķirts EPD sertifikāts (Enviromental Product Declaration – Vides novērtējuma sertifikāts).
MAPEI piedāvā plašu produktu un sistēmu klāstu visām būvniecības nozarēm. 93 rūpnīcās 36 dažādās valstīs tiek ražoti 7700 dažādi produkti. Ik dienu tiek saražotas 29 100 tonnas produkcijas. Kopējais apgrozījums 2023. gadā sasniedza 4,5 miljardus EUR.
MAPEI ir piedalījies dažādu pasaulē arhitektoniski atzītu un dizaina balvu ieguvušu eksponēta betona projektu izstrādē. Kompānijas piedāvātie produkti ietver gan risinājumus izcilu betona virsmu ieguvei, gan to pasargāšanai no atmosfēras apstākļu iedarbības, tāpat arī materiālus betona iekrāsošanai, stabilitātei, poru samazinājumam un vieglākai iestrādei. MAPEI piedalās arī Latvijā un Baltijā ievērojamu projektu izstrādē, kur tiek izmantots arhitektoniski eksponēts betons. Pašlaik aktīvi rit darbs Rail Baltic projektā visās 3 Baltijas valstīs. Tāpat, aizvien vairāk privātā sektora klienti izvēlas izmantot Mapei risinājumus eksponētajam betonam gan māju fasādēs, gan interjerā grīdu, sienu un betona mēbeļu izstrādē.
“VELVE MATERIĀLU SISTĒMAS” ir vienīgais MAPEI produktu izplatītājs Baltijas valstīs. “VELVE MATERIĀLU SISTĒMAS” nodrošina būvniecības materiālus gan privātmāju, gan lielu infrastruktūras būvniecības objektu vajadzībām, kā arī kā izstrādā kompleksus risinājumus un sniedz klientiem tehnisko atbalstu projektēšanas un būvniecības procesā.
Vairāk par MAPEI uzzini uzņēmuma mājaslapā.Pieteikšanās Betona Olimpiādei ir sākusies!
Latvijas Betona savienība aicina visus interesentus piedalīties Betona Olimpiādē, kuras mērķis ir izveidot betona paraugus ar stiprību, kas vistuvāk un precīzāk atbilst 100 MPa mērķstiprībai.
Pieteikšanās un dalība: Lai piedalītos, jāaizpilda pieteikšanās anketu un jāiepazīstas ar Latvijas Betona savienības izdotajiem noteikumiem (skat. LBS_Betona_Olimpiades_nolikums_2024-1.pdf).
Norises vieta un laiki:
- Paraugi jānogādā līdz 2024. gada 26. novembrim uz RTU Laboratoriju māju, Paula Valdena ielā 1 (pretī izstāžu centram BT1).
- Par piegādi iepriekš vienojoties ar Genādiju Šahmenko: [email protected] vai +371 29160832.
- Paraugu testēšana notiks 2024. gada 27. novembrī.
- Rezultāti tiks paziņoti 2024. gada 28. novembrī, LBS 32. Zinātniski tehniskās konferences laikā.
Balvas:
1. vieta – 1000 eiro
2. vieta – 800 eiro
3. vieta – 600 eiro
Papildu ieguvumi: studējošiem no akreditētām augstākās izglītības iestādēm – iespēja bez maksas apmeklēt LBS 32. Zinātniski tehnisko konferenci.
Atvērta reģistrēšanās Latvijas Betona savienības 32. zinātniski tehniskajai konferencei “Eksponētais betons”
Ceturtdien, 28. novembrī, notiks Latvijas Betona savienības 32. zinātniski tehniskā konference “Eksponētais betons”. Pasākums norisināsies Radisson Blu Daugava Hotel, Kuģu ielā 24, Rīgā. Konference pulcēs nozares ekspertus, akadēmiķus un profesionāļus no Latvijas, Polijas, Šveices, Lietuvas un Igaunijas, lai dalītos jaunākajās zināšanās un pieredzē par betona tehnoloģiju attīstību, īpaši koncentrējoties uz eksponētā betona risinājumiem.
Konferences mērķis ir sniegt padziļinātu ieskatu par eksponētā betona pielietojumu, izceļot jaunus projektus un tehnoloģiskos sasniegumus. Konferences ietvaros tiks pievērsta uzmanība dažādām tēmām, sākot no betona estētikas un praktiskajiem izaicinājumiem, līdz ilgtspējas un inovāciju aspektiem.
Konference ir lieliska iespēja uzzināt par jaunākajiem pētījumiem, iepazīties ar veiksmīgākajiem projektiem un diskutēt par nozares nākotnes tendencēm ar vadošajiem speciālistiem. Latvijas Betona savienības konference ir kļuvusi par nozīmīgu platformu, kurā tiek apspriesti aktuālie izaicinājumi, inovācijas un ilgtspējīgi risinājumi, kas ietekmē būvniecības nozari gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī.
Reģistrēties konferencei ir iespējams līdz 21. novembrim, aizpildot reģistrācijas anketu: https://forms.office.com/e/Z3QjMq6rmx.
Dalības maksa
- LBS biedriem: 5 bezmaksas ielūgumi vienai organizācijai
- Pārējiem dalībniekiem: 90 eiro /personai
- 140 eiro/personai ar Latvijas Būvinženieru savienības apliecinājumu par dalību konferencē. Konferences apmeklējums dod kvalifikācijas punktus būvprakses sertifikāta iegūšanai un sertificēto būvspeciālistu prakses uzraudzībai.
Konferences programma: LBS_32_zinatniski_tehniskas_konferences_Eksponetais_betons_programma_2024-1.pdf
Lasiet jaunākajā žurnāla "Būvinženieris" izdevumā par plastiskā rukuma plaisu novēršanu betonā
- Rolands Cepurītis, Dr. ing., asociētais profesors Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē (NTNU), Latvijas Betona savienības valdes priekšsēdētājs un SIA Primekss tehnoloģiju direktors
- Jānis Zāle, "Schwenk Latvija" materiālu kvalitātes un produktu tehnoloģijas daļas vadītājs, Latvijas Betona savienības valdes loceklis
- Lauri Labe, "Betoonimeister" kvalitātes vadītājs
Tie ir, piemēram, tādi stiepi izraisoši mehānismi, kas saistīti ar betona un dzelzsbetona konstrukciju konstruktīvo risinājumu, betona maisījuma īpašībām, ārējās vides apstākļiem vai visbiežāk – visu šo faktoru kombinācijām. Tomēr ir viens betona plaisāšanas mehānisms, precīzāk – iemesls, kur betonētāji ir galvenie procesa dalībnieki, kuri spēj to novērst, pareizi plānojot un paveicot betona ieklāšanas darbības būvobjektā. Tā ir betona plaisāšana plastiskā rukuma ietekmē.
Latvijas Betona savienība pirmo reizi pasniedz speciālo balvu “Gada betona būve”
Šogad Latvijas Betona savienība (LBS) skates “Gada labākā būve Latvijā 2023” ietvaros pirmo reizi pasniedza jaunu profesionālo apbalvojumu “Gada betona būve”, godinot izcilu betona pielietošanu būvniecībā, veicinot estētisku, konstruktīvi drosmīgu un ilgtspējīgu risinājumu izmantošanu. Godpilno vērtējumu un balvu “Gada betona būve” saņēma 2023. gadā pabeigtais objekts – dzīvojamā māja “Kaigan Villa”.
“Projektā “Kaigan Villa” ļoti veiksmīgi izmantotas vairākas betona labākās īpašības – arhitektoniskās virsmas, termiskā masa un ilgtspēja. Tas ļāvis radīt iekļaujošu vidi ūdens krastā, kas ir ilgtspējīga un ilgizturīga lielās betona pielietošanas proporcijas dēļ, bet tajā pat laikā ar izcilām ēkas arhitektoniskajām iekštelpu klimata un energoefektivitātes īpašībām. Betona nozares eksperti nākotnē gribētu redzēt vairāk šādu būvju,” piešķirtā apbalvojuma rezultātus komentē Dr. ing. Rolands Cepurītis, Latvijas Betona savienības valdes priekšsēdētājs, asociētais profesors Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē (NTNU) un SIA “Primekss” tehnoloģiju direktors.
Balva “Gada betona būve” ir nozīmīgs solis, lai veicinātu augstāku betona pielietojuma kultūru Latvijā un godinātu izcilākos projektus un to radītājus, kā norāda Rolands Cepurītis: “Mēs ieviesām balvu “Gada betona būve”, lai veicinātu betona izmantošanas potenciālu. Betons ir viens no pasaulē visplašāk izmantotajiem būvmateriāliem, kas ļauj realizēt gan sarežģītus konstruktīvos risinājumus, gan arhitektu mākslinieciskās idejas. Citās valstīs līdzīgas balvas jau pastāv, un tagad ir pienācis laiks arī Latvijā sumināt mūsu labākos arhitektus, būvinženierus, būvniekus un klientus, kas izvēlas savās būvēs īpaši izcelt betona pielietojumu.”
Balva “Gada betona būve” atspoguļo LBS atzinību par izcilu betona izmantošanu būvniecībā. Tā ir kvalitātes zīme un simbols veiksmīgam betona pielietojumam, kas var kalpot kā pozitīvs piemērs citiem nozares pārstāvjiem. Balva ir izgatavota no īpaši augstas veiktspējas betona jeb Ultra High Performance Concrete (UHPC), kura stiprība spiedē krietni pārsniedz 100 MPa, simbolizējot inovāciju līderību, ilgtspēju, ilgmūžību, augstus standartus, kvalitāti un betona daudzpusību.
Lai pieteiktos balvai, pretendentiem, pildot pieteikumu skatē “Gada labākā būve Latvijā”, jāatzīmē arī dalība speciālajai balvai “Gada betona būve” un jāsniedz informācija par būvē pielietotajiem betona konstrukciju risinājumiem. Vērtēšanu veic LBS valde, ņemot vērā arhitektonisko risinājumu un eksponētās betona virsmas, to izpildījumu, konstruktīvos risinājumus un ilgtspējīgu betona pielietošanu.
Noslēgusies “Studentu Balva 2024” konkursa darbu izvērtēšana
Latvijas Betona Savienība informē, ka ir noslēgusies “Studentu Balva 2024” konkursa darbu izvērtēšana. Šī iniciatīva, kas kļuvusi par ikgadēju tradīciju, ir vērsta uz studentu pētniecību un inovāciju veicināšanu betona un dzelzsbetona zinātnē un tehnoloģijās.
Šogad konkursā piedalījās vairāki talantīgi studenti no augstākās izglītības iestādēm, iesniedzot veiksmīgi izstrādātuas zinātniski pētnieciskos darbus. Pēc rūpīgas izvērtēšanas žūrijas komisija noteica uzvarētājus, kas saņems naudas balvas, kā arī atzinību par viņu ieguldījumu nozares attīstībā.
Konkursa uzvarētāji:
Alise Sapata – pirmā vieta kategorijā "Labākais maģistra darbs"
Alisa Počujeva – pirmā vieta kategorijā "Labākais bakalaura darbs"
Pirmās vietas ieguvējas saņems naudas balvu 700 eiro apmērā.
Veicināšanas balvu ieguvēji:
Regnārs Beresinevičs
Jānis Stūrītis
Veicināšanas balvas 300 eiro apmērā tiek piešķirtas, lai atzīmētu studentu centību, oriģinalitāti un radošu pieeju sarežģītu problēmu risināšanā.
Latvijas Betona Savienība izsaka pateicību visiem dalībniekiem par viņu ieguldīto darbu. Latvijas Betona savienība novēl visiem studentiem turpināt attīstīt savas zināšanas un prasmes, lai veicinātu turpmākas inovācijas betona tehnoloģiju jomā.
Latvijas potenciāls betona nozarē
Rolands Cepurītis, Dr. ing., Latvijas Betona Savienības valdes priekšsēdētājs, asociētais profesors Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē (NTNU) un SIA “Primekss” tehnoloģiju direktors
Šobrīd visā pasaulē, tai skaitā Latvijā, ļoti būtiska ir cilvēka industriālās darbības radīto klimata pārmaiņu tempa mazināšana. Betona galvenā sastāvdaļa ir cements, kura ražošanas pamatelements ir kaļķakmens, bet kaļķakmens vienības masu veido aptuveni 40% oglekļa dioksīda. Tāpēc betona un dzelzsbetona būvniecības nozare katru gadu ir atbildīga par ievērojamu CO2 izmešu nonākšanu atmosfērā. Piesārņojuma samazināšanai nozare nemitīgi pēta un attīsta jaunas iespējas betona ražošanā, kā samazināt cementa klātesamību betonā, radot pēc iespējas videi draudzīgāku materiālu, kas varētu attaisnot arī būvniecībā nepieciešamās vajadzības. Tomēr nenoliedzami šī procesa gaitā tiek būtiski mainītas betona īpašības, kas var ietekmēt betona konstrukciju ilgtspēju, proti, plānoto kalpošanas laiku. Nenodrošinot pietiekamu betona ilgizturību un ilgmūžību, draud risks palielināt vides piesārņojumu.
Kas notiek betona nozarē Latvijā un pasaulē
Iniciatīvas zaļais cements un zaļais mērķis ir samazināt CO2 izmešu apjoma masu uz saražotā cementa un betona daudzumu. Tomēr būtiski ir arī apzināties, ka, mainot betona komponentes, tam aizvien ir jāpilda savas funkcijas, lai realizētās konstrukcijas būtu lietojamas visu paredzēto kalpošanas laiku vai pat ilgāk.
Latvijā vieni no lielākajiem betona un dzelzsbetona konstrukciju pasūtītajiem ir valsts un pašvaldības. Līdz ar to infrastruktūras (tiltu, pārvadu, tuneļu utt.) un sabiedrisko būvju (skolu, slimnīcu, administratīvo ēku utt.) izveidē ilgmūžīgu un ilgizturīgu betona konstrukciju būvniecība un racionāla līdzekļu izlietošana ir sevišķi būtiska. Izcelšu īpaši faktu, ka Latvija ir spēcīgs spēlētājs Baltijas reģionā augstas pievienotas vērtības saliekamā dzelzsbetona konstrukciju eksportā, kā arī labas kvalitātes zaļa cementa eksportā un mums ir ļoti moderna cementa rūpnīca, kas jau šobrīd darbojas praktiski tikai ar alternatīvo kurināmo un spēj saražot augstas kvalitātes pietiekami klimatam draudzīgu cementu. Tāpat arī, salīdzinot ar citām reģiona valstīm, piemēram, Norvēģiju un Zviedriju, mums ir pieejami ļoti labas kvalitātes dabīgās smilts resursi betona ražošanai, kas ir nenoliedzama vērtība un izceļ Latviju starp citiem pasaules reģioniem. Tātad mums Latvijā ir izcils potenciāls zaļā betona ražošanai!
Protams, arī pasaules mērogā betona un dzelzsbetona nozares galvenie attīstības virzieni šobrīd ir īpaši saistīti ar betona kopējā klimata nospieduma samazināšanu un produktivitātes paaugstināšanu, jo būvniecības nozares produktivitātes izaugsme pēdējās desmitgadēs diemžēl ļoti būtiski atpaliek no citām ražošanas nozarēm. Tas bija viens no virzītājspēkiem, lai 2020. gadā Globālās cementa un betona asociācijas (GCCA) dalībuzņēmumi apvienotos un līdz 2050. gadam apņemtos realizēt oglekļa neitrālu betona ražošanu saskaņā ar globālajiem klimata mērķiem, kas nosaka CO2 samazinājumu.
Piemēram, viena no oglekļa neitrāla betona sasniegšanai nepieciešamajām tehnoloģijām ir carbon capture jeb CO2 gāzes uztveršanas tehnoloģija. Ar tās palīdzību ir iespējams apturēt cementa ražošanas procesā radušās CO2 gāzes nokļūšanu atmosfērā. Šobrīd vēl tikai notiek pirmo šādu iekārtu ierīkošana cementa rūpnīcās, tostarp arī Latvijā norit darbs pie jaunas sistēmas ieviešanas, kas darbojas līdzīgi kā CO2 uztveršanas un uzglabāšanas (carbon capture and storage) metode. Pašlaik tiek realizēta šīs sistēmas pilnizmēra testa versijas uzstādīšana vienā no Vācijas rūpnīcām. Plānots, ka iegūtās zināšanas un sasniegtie rezultāti nodrošinās sistēmas izbūvi arī Brocēnos ap 2030. gadu.
Taču, ņemot vērā, ka CO2 gāzes uztveršanas tehnoloģija tirgū ir jauna, tās ierīkošana un darbināšana industriālā mērogā prasa milzīgas investīcijas. Taču aizvien vairāk un vairāk tirgus spēlētājiem, pievēršoties šo tehnoloģiju aprobēšanai, sagaidāms, ka tās vienā brīdī paliks daudz pieejamākas un lētākas. Līdzīgi, kā tas noticis ar datoriem, viedtelefoniem u.c. tehnoloģijām.
Betona ilgmūžība un ilgizturība – kādēļ tik būtiski
Vides piesārņojuma mazināšana un betona ilgtspēja iet roku rokā: lai izstrādātu videi draudzīgas betona un dzelzbetona konstrukcijas, kas balstītas zaļās iniciatīvas pamatos, ir nemitīgi jāpēta un jāeksperimentē ar dažādiem materiāliem, tādējādi sekmējot šo konstrukciju pilnvērtīgu dzīves ciklu. Tieši tādēļ arī šogad konference izceļ ilgizturības un ilgmūžības jautājumus, kas ir visa pamatā. Turklāt ir vērtīgi iepazīties un apmainīties ar citu valstu pieredzi, jaunatklājumiem un praksi, veicinot vietējo speciālistu un iesaistīto pušu kompetenci.
Konkrētajā jautājumā svarīgi izprast jēdzienu – ilgizturība, ilgmūžība un ilgtspēja – nozīmi. Ar betona ilgizturību parasti saprot betona kā materiālu spēju pretoties dažādām iedarbēm, piemēram, spēju pretoties atkārtotai sasaldēšanai un atkausēšanai, ko sauc par salizturību, un spēju pretoties dažādu agresīvu ķīmisko vielu iedarbībai jeb betona ķīmisko noturību. Tās visas ir materiāla īpašības. Savukārt par betona ilgmūžību runā tad, kad tas jau ir pielietots konkrētā konstrukcijā, kura var būt vai arī nebūt ilgmūžīga, kas ir atkarīgs no tā, cik pareizi un ilgtspējīgi tā ir uzprojektēta un uzbūvēta.
Betona ilgtspējība attiecas uz betona ražošanas un izmantošanas praksi, kas samazina tā negatīvo ietekmi uz vidi, vienlaikus maksimāli palielinot tā ilgtermiņa sociālos un ekonomiskos ieguvumus. Tas ietver visa betona dzīves cikla apsvēršanu, sākot no izejvielu ieguves un ražošanas līdz būvniecībai, apkopei un iespējamai nojaukšanai vai pārstrādei.
Lai sasniegtu ilgizturīgu betonu un ilgmūžīgas betona konstrukcijas, visām projektā iesaistītajām pusēm – arhitektiem, projektētājiem, būvniekiem un betona ražotājiem – jāizprot principi, kā tas sasniedzams un savstarpēji jāsadarbojas, lai to panāktu. Ja kāda no iesaistītajām pusēm nebūs paveikusi savu darbu pēc labākās prakses un attiecīgo standartu un būvnormatīvu prasībām, pastāv risks nesasniegt apmierinošu rezultātu. Turklāt, betons ir ļoti komplekss būvmateriāls, kas katrā vietā tiek izgatavots no vietējām izejvielām un arī iedarbes uz betonu katrā konkrētā būvē var atšķirties. Tāpat izaicinājumus mūsdienās sagādā tas, ka mainās vēsturiski pielietoto betona izejvielu, piemēram, cementa sastāvs un īpašības. Lai šīm izmaiņām piemērotos, ir vajadzīgs laiks un zināšanas.
Kļūdu, nepareizu pieņēmumu vai pavirša darba rezultātā betona ilgizturība un no tā izbūvēto konstrukciju ilgmūžība var tikt būtiski samazināta, piemēram, 100 gadu vietā tās var nokalpot vien dažus gadus līdz nepieciešams būtisks remonts vai pat nomaiņa. Tāpēc zaļais betona kurss ir vienīgā pareizā alternatīva.
"Studentu balva" zinātniski pētniecisko darbu konkurss
Stājas spēkā standarts LVS 156-1:2022
Standartā ir veiktas vairākas izmaiņas: definētas testēšanas metodes un noteikti kritēriji, lai novērtētu minerālmateriālu sārmu-silikātu reaģētspēju, precizēti nosacījumi betona temperatūrai, aktualizēta 3. tabula. Prasības svaiga betona sastāvam un sacietējuša betona īpašībām, veiktas izmaiņas punktā 5.5.5. Salizturība un pirmo reizi Latvijā ir definētas betonam salizturības prasības atkarībā no projektētā betona konstrukcijas kalpošanas ilguma. Standartu LVS 156-1:2022 var iegādāties Latvijas Valsts Standarts mājas lapā.
Kā deklarēt vides iedarbības klases betonam?
Lasiet jaunākajā žurnāla "Būvinženieris" izdevumā par zaļo betonu
Kas ir zaļais betons? Kādi pasākumi ražošanas procesā jāievēro, lai betonu varētu saukt par zaļo betonu un kā šīs izmaiņas ietekmē svaiga, sacietējuša betona īpašības un sniegumu dzelzsbetona konstrukcijās apskata raksta "Soli pa solim betons arī Latvijā kļūst zaļāks" autori - Asoc.prof., Dr.sc.ing. Rolands Cepurītis (Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju univeristāte, SIA Primekss tehnoloģiju direktors, Latvijas Betona Savienības valdes priekšsēdētājs) un Krišjānis Grinšpons (SIA Primekss vecākais betona tehnologs). Ar rakstu iepazīties var šeit Soli pa solim betons ari Latvija klust zalaks_Buvinzenieris_2023_Nr.91
Sākusies pieteikšanās apmācību kursiem "Betonēšanas pamati"
Betona un dzelzsbetona konstrukciju kvalitatīva izgatavošana ir prasme, kas jāmācās, lai izgatavotās konstrukcijas un izstrādājumi būtu ilgmūžīgi. Šobrīd ir lieliska iespēja to apgūt un pieteikties apmācībām Rīgas Celtniecības Koledžā, kuras uzsāksies 27. martā. Ir atvērta pieteikšanās līdz 24.03.2023. uz apmācībām “Betonēšanas pamati”. Pieteikšanās izmantojot saiti: https://forms.office.com/e/m90s3U9MTm Apmācību mērķis ir sagatavot būvdarbu veicēju - betonētāju, kurš spēj saskaņā ar darba uzdevumu ēku un inženierbūvju būvdarbos veikt betona un dzelzsbetona konstrukciju betonēšanu, kā arī izgatavot dzelzsbetona konstrukcijas ražotnē. Apmācību rezultātā tiks izsniegta Rīgas Celtniecības koledžas apliecība par kursa apguvi. Apmācību programma ietver 36 stundas teorija; 4 stundas prakse koledžas laboratorijā; 40 stundas prakse būvlaukumā. Programma ietver gan betona mācību (Betona veidi un standarti; betona sastāvdaļas; svaigs betons; sacietējis betons; betons ar speciālām īpašībām; betona atbilstības kritēriji un atbilstības kontrole), gan dzelzsbetonu (Ievads, stiegrojuma montāža, veidņošana, betona iestrādāšana, betona izturēšana, atveidņošana, darbu nodošana). Mācību maksa 280.- EUR. Vairāk informācija par apmācību norisi pie RCK projektu vadītājas Birutas Mūrnieces, 26472110.
Latvijas Betona Savienībai pievienojas 2 jauni biedri
Kopumā šobrīd Latvijas Betona Savienībā ir 17 biedri - uzņēmumi un akadēmiskās iestādes. Betona savienības biedri aktīvi iesaistās biedrības darbā, lai sasniegtu biedrības mērķus, kā arī darbojās biedrības tehniskajās komitejās. Lai kļūtu par betona savienības biedru dodieties uz sadaļu Biedri un aizpildiet pieteikuma anketu, piedalieties nozares sakārtošanā un uzlabošanā, lai veicinātu betona un dzelzsbetona nozares attīstību!